Göktay Emlak

logo

epil
23 Temmuz 2013

Havaalanı, Bırakalım Yalanı…

Siirt ilinin coğrafi konumu yüzünden bir geçiş şehri değil de son şehir konumunda bulunması, doğu ili olması itibari ile ve aynı zamanda içimizden çıkan siyasi kişiler ve iş adamlarının sahip çıkamaması sebebi ile geri kalmaya mahkum bırakılmıştır.

 

Modern hayatın vazgeçilmezi olan aktif  havaalanları bakın; altını çiziyorum, aktif  havaalanı ulaşım konusunda modern hayatın vazgeçilmezi haline gelmiştir ki bizi böyle bir hizmetten mahrum bırakanları halk asla affetmeyecektir. Aktif havaalanının altını çizmemin maksadı şudur ki, yıllarca Stop olan Siirt havaalanı zor bela rica minnet tekrar hizmete girmesi, kısa süren sevincin ardından yaklaşık olarak 10 (on) aydır Siirt havaalanı Stop konumda. Sebebi sadece Siirt şehrinden yolcusunu alan ve nadir uçak kaldırıp hizmet konusunda çeşitlilik (Bir çok şehre ulaşım) sağlayamayan bir havaalanının ömrü uzun olması beklenemezdi. Bu durum büyüklerimizin de dikkatini çekmiş yeni havaalanı için yer aranmaya başlanmış; ancak gösterilen yerler çok komik Aydınlar (Tillo) şayet burası düşünülüyorsa sizden istirham ediyorum eskisi daha iyi, böyle bir masrafa girip halkı daha da zor durumda bırakmayın.

 

Gökçebağ yakın bir yerlerde düşünülüyor ya sizce bizim bu havaalanı niye randıman vermedi sanıyorsunuz. Sadece Pist kısa diye mi? Hayır yolcu kapasitesi az ve aktarma usulü ile oyuncak uçak misali uçaklar ki bu uçaklar da haftanın belli günlerdeki hareketliliği, rağbet olmayışından neredeyse Stop hale gelmesi ile arayış başlamış. Siirt, Kurtalan, Baykan, Ziyaret ve diğer ilçelerde ekonomik bağı başta istanbul ile olan vatandaşlarımızın Batman Havaalanını tercih ediyor olmasından kaynaklanıyor.

Şu Aralar Şehirler Arası Otobüs Revaçta

Siirt halkı ise bir çoğunun ekonomik sebepler yüzünden karayolunu tercih ediyor ki Siirt’en İstanbul ve Ankara’ya firmalar kendi aralarında rekabette olmasından dolayı bilet fiyatları ucuzlamış (durumdan şikayetçi değiliz yeter ki halk kazansın) otobüs ile yolculuk etmek daha cazip hale gelmiştir. O zaman yapılmasın mı? Yok yapılsın ama doğru yere yapılsın öyle bir yere yapılsın ki tam orta bir yerde olsun.

Böyle Beşiri den İkiköprü den ne bileyim öyle bir saatte kalksın ki uçak Batman halkı bile tercih edebilecek bir mevkide olsun. Ziyaret, Baykan hatta Bitlis’ten yolcu gelsin. Saat başı Batman, Siirt’e ulaşımı olsun. Ekspres ile nam yapmış bir yer olsun ki reklamı da kolay olsun. Evet doğru tahmin ettiniz, bu yer Kurtalan bütün çevre yerleşim yerlerine kolay ulaşımı olan bu ilçenin hakkıdır havaalanı…

Etnik düşünce ve şehir varken ilçeye mi düşer zihniyetini bir kenara bırakıp, gerçek ve ileriye dönük bir hizmet adına bırakalım şu masalları da Kurtalan ilçesine hakkını vermeye başlayalım. Birde neymiş iki havaalanı arası 90 km, Kurtalan’a yapılamazmış. Soruyorum Atatürk Havaalanı ile Sabiha Gökçek Havaalanı arası kaç km? İstenilirse Kurtalan’dan uzaya insan gönderirler… Gerçi otogarı bu halde olan bir vilayetten havaalanı beklemek pek akıl karı değil ya biz yinede umut edip pusula misali doğru tarafı göstermeye devam edeceğiz…

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

#

Havaalanı, Bırakalım Yalanı…” için 1 yorum

  1. sabrı hansu diyor ki:

    şahsım ve kurtalan hatta bolge adına sons uz teşkurler tesekkurlersahsım ve kurtalan hakı hata bolge halkı adına sonsuz teskurler ıyıkı varsınız .ceto_baskan.